North America Washington Post Bayraktar TB2'yi manşetten verdi: Düşman üzerinde gerçek...

Washington Post Bayraktar TB2’yi manşetten verdi: Düşman üzerinde gerçek bir etki unsuru

-

ABD’nin Wahington Post gazetesi. Türkiye yapımı ileri teknoloji Bayraktar TB2’yi manşetine taşıdı.

Bayraktar TB2’nin, geleneksel hava kuvvetlerinin maliyetinin sadece küçük bir bölümü ile ülkelere gizli/hayalet bir hava gücü sunduğu belirtilirken, Ukraynalı askeri uzman, “Düşman üzerinde duygusal ve gerçek bir etki unsuru” ifadelerini kullanırken, gazete Moskova’nın alarma geçtiğini yazdı.

ABD’nin Wahington Post gazetesi, Ukrayna ordusu tarafından yayınlanan drone görüntülerine dikkat çektiği haberinde şu ifadelere yer verdi:

“Küçük mavi imleçin, yerdeki yerdeki bir hedefin üzerinde gezindiği dikkat çekti. Birkaç saniye sonra ise olay yerinden büyük bir duman yükseldiği görüldü.

Drone, Ukrayna’nın doğu Donbas bölgesinde Rus destekli ayrılıkçılar tarafından kullanılan bir D-30 obüsünü imha ederken, iki kişinin de kaçtığı görüldü.

‘Sekiz yıldır devam eden çatışmalardan daha fazlası’

26 Ekim tarihinde, Bayraktar TB2 insansız hava aracından yapılan saldırı, Ukrayna’nın doğusunda yaklaşık sekiz yıldır devam eden çatışmalardan daha fazlasını temsil ediyordu.

Rusya için bu, Ukrayna’nın bölgedeki askeri dengeyi potansiyel olarak değiştirmek için cephaneliğini artırdığının ve Moskova’nın neden NATO’dan Ukrayna ve Gürcistan gibi diğer eski Sovyet cumhuriyetleriyle tüm savunma işbirliğini sonlandırmasını talep ettiğinin bir başka işaretiydi.”

  • Washington Post gazetesinde yayınlanan haberde, Javelin tanksavar füzeleri gibi ABD tarafından sağlanan silahların Ukrayna’nın cephaneliğinde sıklıkla manşetlere konu olduğu ifade edildi.

 

“Ukrayna’nın Türk yapımı insansız hava aracı neden Rusya ile gerilimde parlama noktası oldu?”

MOSKOVA’YI ALARMA GEÇİRDİ

Ancak Kiev’in Türkiye’den aldığı desteğin ise Moskova’yı alarma geçirdiği vurgulandı. Bayraktar TB2 drone’larının satın alınması sonrasında, Türkiye ve Ukrayna’nın drone’ların Ukrayna’da bir üretim tesisi kurmayı kabul ettiği vurgulandı.

Ukraynalı askeri uzman Serhiy Zgurets, “Bunun düşmanlıklar için tamamen farklı koşullar yarattığını düşünüyorum” dedi ve ekledi: “Düşman üzerinde duygusal ve gerçek bir etki unsuru.”

Bayraktar TB2’ye sızmaya çalıştılar
Karabağ’da Türk İHA Bayraktar TB2’nin kontrolünü ele geçirme girişimi, Ermenistan’a ait Rus yapımı Avtobaza-M kompleksinin imhasıyla sonuçlandı. Rus basınında çıkan haberlere göre, kimliği belirsiz bir askeri birlik, Rusya’nın 1L222M Avtobaza-M kompleksinin yardımıyla Türk Bayraktar TB2 saldırı drone’unun kontrolünü ele geçirmeye çalıştı. Ancak, drone sistemlerinin çalışmasına müdahale tespit edildikten sonra Rus kompleksi imha edildi.
Yeni Safak
+ posts

Latest news

Trudeau invokes “flat-earthers” and “anti-vaxxers” as he calls for social platforms to be liable for “disinformation”

If you're tired of censorship, cancel culture, and the erosion of privacy and civil liberties subscribe to Reclaim The Net. Canada's...

ICC Irreversibly Crosses the Line of Legal Decency

ICC is a disgrace to law in all its civilised forms. State parties should be encouraged to withdraw from...

FDA approves first over-the-counter version of opioid overdose antidote Narcan

With drug overdose deaths continuing to hover near record levels, the US Food and Drug Administration on Wednesday approved for the...

Must read

You might also likeRELATED
Recommended to you