News By Country Fransız Capital dergisinden yerli SİHA yorumu: Peynir ekmek gibi...

Fransız Capital dergisinden yerli SİHA yorumu: Peynir ekmek gibi satılıyor

-

Fransa’da yayın yapan ekonomi dergisi Capital, Türkiye’nin Afrika’daki artan nüfuzuna dikkat çekerek SİHA’ların ‘peynir ekmek gibi satıldığı’ ifadelerine yer verdi.

Fransız aylık ekonomi dergisi Capital, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Afrika‘daki nüfuzunu artırdığını, ürettiği SİHA’ları ‘peynir ekmek gibi’ sattığını yazdı.

Ayasofya-i Kebir Camii’nin kapak fotoğrafı olarak kullanıldığı haber de, geçen yıl Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı savunmasına başarıyla yardım eden Türk SİHA’larının ününün pekiştiği belirtilerek, “Türkiye, ticaret ve iş birliğinden sonra Afrika‘da savunma sektöründe gelişmek istiyor ve bu konuda SİHA’larına güveniyor.” ifadesi kullanıldı.

“Türkiye, Afrika‘da nüfuzunu genişletiyor, SİHA’ları peynir ekmek gibi satıyor.” başlıklı haber de, 17-18 Aralık’ta Afrikalı liderlerin İstanbul’a davet edildiği, kıtayla yapılan ekonomik forumun 2 ay sonrasında düzenlenen bu zirvenin özellikle güvenlik meselelerine yoğunlaştığı vurgulandı.

Somali’de Türkiye’nin askeri üssü olduğu hatırlatılan haber de, Fas ve Tunus’un ilk Türk SİHA’larını eylül ayında teslim aldığı, Angola’nın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekimde ülkeye ziyaretinde SİHA’larla ilgilendiğini aktardığı kaydedildi.

Haber de, Türkiye’nin Etiyopya ile de askeri bir anlaşma imzaladığı belirtilerek, Erdoğan’ın Angola, Nijerya ve Togo turundan sonra söylediği, ” Afrika‘da gittiğim her yerde herkes İHA’lardan bahsediyor.” ifadesine işaret edildi.

Türk SİHA’larının ilk olarak 2019’da Libya’daki uluslararası kamuoyunca tanınan meşru hükümetle yapılan savunma anlaşmaları ve Libya’da kullanılmasıyla dikkati çektiği ifade edilen haber de, “Türkiye’nin SİHA’larla artık müzakere masasına elinde daha fazla kozla oturacağı” değerlendirmesinde bulunuldu.

Haber de, Türkiye’nin Afrika ile savunma sektöründe iş birliğini geliştirme çabasının sadece silah, askeri mühimmat ya da araç satımıyla sınırlı olmadığı kaydedilerek, Togo ordusunun Türkiye’nin desteğiyle modernize edildiği, Türkiye’nin Togo’ya mühimmat yanında askeri eğitim ve mayın çıkarma araçları sağladığı hatırlatıldı.

Türkiye’nin Afrika’daki nüfuzunu 37 askeri ofisle tedricen artırdığı vurgulanan haber de, bunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kıta ile ticaret hacmini gelecek yıllarda 3 katına çıkararak 75 milyar dolara ulaştırma hedefi doğrultusunda olduğu belirtildi.

Türkiye-Afrika ilişkilerinin daha ileri düzeye taşınması için kıtadaki birçok ülke liderinin katılımıyla 17-18 Aralık’ta İstanbul’da Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi düzenlenecek.

Alaattin Doğru
+ posts

Latest news

Biden reaffirms pledge to nominate Black woman to Supreme Court

Next UpKen Klippenstein Discusses Demands Of Striking Kellogg Workers Newsweek Editor- Wallace's Departure From Fox Appears To Lean Into Media...

The global energy crisis and Turkey’s slice of the pie

I doubt there is another subject so picked apart in the world than the production of energy, along with...

NY Times: U.K. Police Say They Are Investigating Downing Street Lockdown Parties

All across the world, the once untouchable high agents of the NWO just keep right on falling from grace...

Civil war expert recoils in horror at interviews with Trump fans: ‘They don’t want democracy anymore’

The U.S. recently fell out of the rankings of democratic nations, and one expert worries that it will happen again --...

Must read

Biden reaffirms pledge to nominate Black woman to Supreme Court

Next UpKen Klippenstein Discusses Demands Of Striking Kellogg Workers Newsweek...

The global energy crisis and Turkey’s slice of the pie

I doubt there is another subject so picked apart...

You might also likeRELATED
Recommended to you